Historie IPA

IPA obrazek

Historie IPA  – vznik

Vznik myšlenky na založení instituce, která by měla prosazovat myšlenky přátelství a spolupráce mezi policisty, je spjat s osobou – policistou Arthurem TROOPEM

(1914-2000), který byl policejním seržantem v Anglii, městě Lincolnshir.

Arthur Troop nastoupil, po studiích, v roce 1936 do služebního poměru k Lincolnshirské policii, kde pracoval na různých odděleních. Krátce po druhé světové válce, v letech 1948-1949 Arthur Troop začal přemýšlet o založení celosvětové organizace policistů, založené na přátelství mezi policisty, přičemž byl již tehdy v kontaktu s mnoha policejními přáteli doma i v zahraničí.  Nadřízení Arthura Troopa jej zpočátku nepodporovali, neboť jeho myšlenka na vznik organizace byla považována za výstřední.

V roce 1949 Arthur Troop publikoval svoji myšlenku o vznik organizace v britském časopise Police Review pod pseudonymem „Aytee“. Po úžasně kladnou odezvu , byl Arthur Troop přesvědčen, že by měl pokračovat . IPA byla založena k 1. lednu 1950 pod Esperanto heslem Servo za Amikeco ( Service Prostřednictvím přátelství ) a Arthur Troop se stal prvním generálním tajemníkem britské sekce. Jeho představa o asociaci s rozvojem sociálních, kulturních a profesních vazeb mezi jejími členy, v prostředí bez diskriminace hodnosti, pohlaví, barvy pleti, jazyka nebo náboženství, se tak stala realitou.

S pomocí prvních průkopníků pracoval neúnavně na podpoře zakládání dalších národních sekcí . Od skromných začátků správu IPA rychle uchopil a vznik nových sekcí  po celém světě se stal rychlý . Brzy tam byly sekce ve většině západní Evropy, Afriky, Ameriky ( severní a jižní ), Asii a Austrálii . V roce 1955, na prvním zasedání Mezinárodního výkonného výboru IPA v Paříži, byl zvolen prvním mezinárodním generálním tajemníkem, kterou zastával až do roku 1966, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů .

Vzniklá organizace IPA se během doby stala největší světovou policejní organizací. Byla odhlasována změna názvu na současný název  „Mezinárodní policejní asociace“ .

Arthur Troop byl, v roce 1965, pro své nesporné zásluhy vyznamenán řádem Britského impéria, za jeho práci v založení IPA . Byl přijímán a byly mu skládány pocty v mnoha zemích světa, mimo jiné získal : čestný doktorát Kanady, Kříž cti od prezidenta Rakouské republiky, v Maďarsku na tzv. velké pláni, mu byla v roce 1998 odhalena socha v nadživotní velikosti. Je prvním držitelem zlaté medaile IPA, která mu byla udělena na  dvacáté šesté světové konferenci IPA ve Vídni v roce 1995, atd.

V roce 1966 Arthur Troop ukončil služební poměr policisty a odešel do starobního důchodu.  Arthur Troop však pomáhal i nadále, pracoval v odboru sociálních služeb v Lincolnshire,  v instituci „Domácí návštěvník pro nevidomé“, a opět dosáhl národní uznání za svoji charitativní činnost.

Dne 30. listopadu  2000 Arthur Troop, ve svých 86 letech zemřel. Arthur TROOP byl obyčejný britský policista se snem, který se mu podařilo uskutečnit.

Dosáhl svého cíle tím, že založil největší policejní organizace na světě. V současné době je členem IPA téměř 400.000 policistů. Národní Sekce existují v 61 zemích po celém světě.

 

Založení sekce IPA – Česká republika

Česká sekce vznikla na ustavujícím kongresu dne 21.3.1992.

Je registrována u MV ČR pod IČO: 18235395.

Dne 6.11.1992 došlo k přijetí České sekce IPA, do mezinárodní organizace IPA, na kongresu v Rio de Janeiru.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..